Egykori magyar válogatott is lehet a Fradi legjobb légiósa


Szavazni lehet a Ferencváros legjobb idegenlégiósaira – az erdélyi magyarok nélkül.

„Az 1995-ös BL-csapatból Szergej Kuznyecov vagy Zoran Kuntics, Thomas Doll együtteséből Roland Lamah vagy a maiak közül Miha Blazic? Szurkolóink most megszavazhatják, szerintük, ki volt az FTC történetének legjobb légiósa”. Ezzel a kérdéssel vezeti fel a klub hivatalos honlapja, a Fradi.hu az egyesület életmód és sportmagazinjával, a Zöld és fehér magazinnal közösen indított szavazását.

Hogy a szurkolók dolgát megkönnyítsék, a szerkesztők összeállítottak egy 30 nevet tartalmazó listát azon légiósokkal, akik megítélésük szerint a legkiemelkedőbb teljesítményt nyújtották a Ferencvárosban. Kiemelik ugyanakkor, hogy a listán olyan játékosok is szerepelnek, akik légiósként érkeztek, ám később magyar állampolgárságot is szereztek. Sőt, akár magyar válogatottak is lettek, mint a brazil Leandro vagy a nagybányai Miriuta Vasile. „A határon túli magyar labdarúgókat azonban természetesen nem vettük számításba”, írják.

Ezzel együtt az erdélysport.hu megpróbálta kideríteni, kik is lehettek volna azok az erdélyi magyarok, akik egyáltalán szóba kerülhettek volna. Segítségül hívtunk két remek adatbázissal rendelkező portált, a transfermarkt.de és a magyarfutball.hu oldalakat.

A transfermarkt.de adatai szerint a Ferencvárosnak eddig 154 igazolt légiósa volt 51 országból. A legtöbben, szám szerint 17-en Szerbiából érkeztek, ezt Brazília követi 12 játékossal, majd Románia pontosan tízzel. Ezekkel az adatokkal viszont csínján kell bánni, hiszen az egyaránt 1990-ben érkezett szatmárnémeti Szenes Sándor nem szerepel a légiósok listáján, ellentétben a vele egy időben és ugyanabból a városból érkező Patkós Csabával. Akik azóta megszerezték a magyar állampolgárságot is. Szerepel viszont a légiósok között a petrozsényi születésű Farkas Gyula, aki a II. bécsi döntést követően, 1941-ben játszott a Fradiban – 6 meccsen. Vagy az a Hodgyai László, aki jelenleg szülővárosa, Csíkszereda játékosa, az FTC felnőtt csapatában pedig nem jutott el tétmérkőzésig.

A viharos XX. század közepét nem számítva a Ferencvárosban hat erdélyi magyar labdarúgó szerepelt tehát. A rendszerváltozás után az első fecske, sőt, mindjárt az első két fecske a már említett Szenes Sándor (1990-1993 között 57 meccs, 7 gól) és Patkós Csaba volt (22 meccs 1990 és 1992 között). A szilágycsehi Koller Ákos 1994 és 1996 között állt a klub alkalmazásában, majd egy másik szilágysági legény, a Szilágyperecsenben született Kulcsár Sándor 27 meccsen 3 alkalommal volt eredményes 1998 és 2000 között. A nagyváradi Borbély Csabának a 2005-2006-os szezonban 6 bajnoki jutott, míg az említett Hodgyainak csak a második gárda. Utoljára tehát 2005 novemberében lépett pályára erdélyi magyar játékos a Fradiban.

A kollektív emlékezeten túl a statisztikai adatok szerint is az az erdélyi játékos hagyta a legmélyebb nyomot a magyar rekordbajnokban, aki ugyan nem volt magyar, de azzá lett: Vasile Miriuta. A Nagybányán született támadó középpályás 1996 és 1998 között 54 meccsen lépett pályára zöld-fehér mezben és 12 gólt szerzett. A román élvonalbeli Hermannstadt jelenlegi edzője később Cottbusban írt történelmet, 129 találkozón 24 gólt szerzett és 32 gólpasszt adott a német első- és második osztályban. Ennek köszönhetően a magyar válogatottba is behívták, piros-fehér-zöldben 9 alkalommal lépett pályára.

A szavazás szerkesztői a légiósokból össze is állítottak egy képzeletbeli álomtizenegyet, ebben viszont Miriuta nem kapott helyet: Haber – Somália, Blazic, Kuznyecov, Leandro – Besic, Leonardo, Ramírez – Kuntics, Isael, Lamah.

Ha viszont úgy gondolod, hogy igenis helye van erdélyi játékosnak a légióscsapatban, akkor ide kattintva szavazhatsz!

Szavazza meg a Fradi történetének legjobb légiósát!

Kuznyecov, Kuntic, Lamah, Blazic vagy más? Most megszavazhatja az FTC történetének legjobb külföldijét.

A rovat legfrissebb hírei