Még VARat magára!


Egymásra mutogat a román labdarúgás két legfontosabb szerve.

Három évvel azt követően, hogy a nemzetközi labdarúgás szabályalkotó intézménye, az International Football Association Board (IFAB) jóváhagyta a videóbíró használatát, a román labdarúgó élvonalban fordulóról fordulóra a játékvezetők hibáitól hangos a szaksajtó. Ugyan a nemzetközi példák is bizonyítják, hogy a VAR sem tökéletes, mégis, használatával sikerült jelentős számban csökkenteni a vitatott eseteket.

Jelen pillanatban már 18 országban használják a VAR-t: Angliában, Spanyolországban, Olaszországban, Németországban, Franciaországban, Hollandiában, Belgiumban, Portugáliában, Csehországban, Lengyelországban, Törökországban, Oroszországban, Horvátországban, továbbá Szaúd-Arábiában, Kínában, Ausztráliában, az USA-ban és Mexikóban. Valamint olyan jelentős versenysorozatokban, mint a Bajnokok Ligája vagy a világbajnokság.

Romániában a tervek szerint a 2019-2020-as szezon rájátszásában használták volna először a videóbírót. Mindebből nem lett semmi. A Gazeta Sporturilor utánajárt, hol tart és miért akadt el a VAR bevetésének folyamata.

A sportnapilap idézi Razvan Burleanut, a Román Labdarúgó Szövetség (FRF) elnökét, aki szerint azonnal alkalmazzák a VAR-t, amint a Hivatásos Labdarúgó Liga (LPF) előteremti a költségeket. A Liga 1 lebonyolításáért felelős LPF főtitkára, Justin Stefan viszont azt állítja, a VAR bevetésének egyetlen akadálya, hogy az FRF nem képezte ki a játékvezetőket és a szükséges személyzetet. A lap emlékeztet továbbá, hogy az élvonalbeli bajnokság közvetítési jogdíjait birtokló EAD vállalat másfél hónappal ezelőtt bejelentette: hajlandó biztosítani a videóbíró működtetéséhez szükséges mintegy évi 800.000 eurót…

A Gazeta Sporturilor négy lépésben határozta meg a VAR bevezetéséhez szükséges folyamatot. Ebből az IFAB-bal való kapcsolatfelvétel és a dokumentáció elkészült, a játékvezetők kiképzése és a műszaki feltételek kialakítása még nem. A Liga 1 mérkőzéseit általában 8-10 kamerával közvetítik, míg a legutóbbi világbajnokságon 32 kamera rögzítette a pályán történő eseményeket. A Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) előírásának megfelelően legalább 8 kamera szükséges ahhoz, hogy a VAR-t alkalmazni lehessen, egy-egy fontos mozzanatot egy időben 4-5 kamerának kell rögzítenie.

A játékvezetők felkészítése a koronavírus miatt akár fél évig is eltarthat. Nem tudni, a Liga 1-ben mikor érkezik meg végre a VAR - addig viszont marad a sok- sok vita és balhé...

fotó: www.verdict.co.uk

A rovat legfrissebb hírei