Karda Attila: Az erdélyi magyar, aki a Real Madrid játékosát is képviseli


A cél pedig lehet a Ferencváros, a Chievo vagy akár a Milan is...

Előző este érkezett haza Olaszországból. Az utazás fáradtsága másnap reggel, amikor a megbeszélt helyen találkoztunk, nem látszott rajta. Mint mindig, ezúttal is elegánsan és lazán van felöltözve. Ezúttal nem a Milannal tárgyalt, mint tette azt az utóbbi hónapokban többször is, hanem Veronában Luca Campedellivel, a Chievo elnökével és Fabrizio Bertuccival találkozott a FCSB fiatal tehetsége, Alexandru Neacsu ügyében. „A találkozó jól sikerült, várjuk a Chievo válaszát”, foglalja össze a Veronában történteket.

De ki is ez a feltörekvő játékosügynök, Karda Attila?

Marosvásárhelyen született, ott is kezdett el focizni, majd onnan került a Besztercei Gloriához, onnan a Zimbru Chisinauhoz. A moldovaiak keretének tagja volt, amikor azok 2002-ben az (akkor még) UEFA-kupa első körében összecsaptak a Betis Sevillával. Moldvából Magyarországra vezetett a védekező középpályás útja: Békéscsaba, Kecskemét, Kiskunhalas… Hátfájdalmai miatt azonban idejekorán, 26 évesen be kellett fejeznie pályafutását.

Játékos pályafutása alatt ismerte meg Andrei Zolotkót és Nicolae Parnaut – ez a kapcsolat aztán később sorsfordítónak bizonyult. Visszavonulása után az ismert román ügynök, Ana Maria Prodan munkatársa lett, majd 2016-ban jött egy másik érdekes lehetőség.
„Felkértek, hogy legyek a Szatmárnémeti Olimpia elnöke. A klub akkor a második osztályban szerepelt. Hatalmas adóssággal vettem át a klubot, ennek ellenére sikerült több komoly előrelépést elérnünk. A csapat élére kineveztem Bogdan Andonét, aki később ugye a FCSB-ét is edzette. A klub történelmében először eljutottunk külföldre edzőtáborba, Cipruson pedig olyan csapatok ellen játszhattunk, mint a Crvena Zvezda vagy a Szpartak Moszkva. Az infrastruktúra terén is előre tudtunk lépni, az eredmények is jöttek. Aztán hirtelen mintha megfagyott volna a levegő, elzárták a pénzcsapokat, majd a következő szezonban ki is rúgtak”, emlékezik vissza azóta sem múló keserűséggel a hangjában.

„Meggyőződésem, hogy Szatmárnémetiben simán fenn lehetne tartani egy olyan csapatot, amely meghatározó lenne a második osztályban, sőt akár az elsőben is meg tudna kapaszkodni”, vallja. Mindehhez azonban nem is csak pénz, hanem infrastruktúra és főleg koncepció kellene. „A szurkolók mindig azt követelték, hogy helybéli játékosokkal játsszunk. Csak szatmáriakból viszont nem lehetne összerakni egy olyan csapatot, amely meghatározó legyen a második vonalban”, teszi hozzá.

Ami nem öl meg, az megerősít, tartja a mondás és ezt igazolja Karda példája is. Némi pihenő után került ismét a képbe a már említett két úriember, akiknek támogatásával Attila belevágott a játékosmenedzselésbe. Ezúttal azonban saját szakállára, saját cégén keresztül. „Kemény, sokszor aljas, idegtépő munka ez, ezért úgy döntöttem, magamnak kaparom ki azt a gesztenyét, amit tudok”, fogalmaz.

Első nagy dobása az volt, amikor az 52-szeres moldovai válogatott Igor Armast 8 évnyi oroszországi légióskodás után a román élvonalbeli Voluntarihoz vitte. Őt követte a korábbi 65-szörös román válogatott Constantin Galca, aki Karda közreműködésével Dániában, a Vejle edzője lett. Azt követően, hogy korábban bajnokságot nyert a FCSB-vel, majd edzette a spanyol Espanyolt is.

„Idén nyáron közel 20 játékos szerződtetésében vállaltam szerepet”, árulja el. Ezek közül elsősorban az algériai Ajmen Tahart emeli ki, akit a portugál Boavistától a görög Panetolikoszhoz vitt, valamint Claudiu Bumbát, aki a Kisvárda játékosa lett. De ő intézi az 5-szörös albán válogatott Ylber Ramadani ügyeit is, akárcsak néhány olyan fiatal utánpótlás válogatott tehetségekét is, mint az izlandi David Snaer Johansson (17 éves), a norvég Simen Bolkan (19 éves), a Sierra-Leone-i Musa Noah Kamara (19 éves, szülőhazája tavalyi gólkirálya).

„Megtisztelő volt képviselni Carlos Algarra ügyeit is, aki a Real Madrid 19 éves középpályása. Szinte már sikerült tető alá hozni az üzletet az Astrával - aztán egyesek sikerrel megtorpedózták”, bosszankodik Karda.

„Nemrég Olaszországban aláírtam egy szerződést, amely szerint én képviselhetek Romániában és Magyarországot izlandi, norvég és Sierra Leone-i játékosokat”, mondja érthető elégedettséggel. És optimizmussal. „Ezen a szinten az ügynökök ajánlják be a játékosokat. Sokat számít, kinek milyen kapcsolatai vannak. Csak akkor tudsz előre lépni, ha jó játékosokat viszel a csapatokhoz. Én pedig szeretnék minél jobb lenni, ezért járom a meccseket, keresem a fiatalokat Erdélyben és másutt is”, mondja.

A cél pedig lehet a Ferencváros, a Chievo vagy akár a Milan is...

fotó: www.facebook.com

 

A rovat legfrissebb hírei