Kizártja magát Európából a Kolozsvári CFR?!
Csődvédelmi eljárással próbál megszabadulni tetemes adósságától Románia sorozatbajnoka – legalábbis a bukaresti sajtó szerint.
A nagy múltú bukaresti Dinamo után a Kolozsvári CFR labdarúgóklub is csődvédelmi eljárás elindítását kezdeményezi, írja szerdai címoldalán a Gazeta Sporturilor. Románia egyetlen spotnapilapja szerint ugyanis a legutóbbi négy bajnokságot megnyerő kolozsváriak tetemes adósságot, közel 20 millió eurót halmoztak fel. Tették mindezt négy év alatt, amióta lezárult az előző csődvédelmi eljárás.
Hogy mi vezetett ide? Az esztelen költekezés, a rövidtávú stratégiára épülő (sőt, néha még azt is nélkülöző) játékos-, személyzeti és átigazolási politika, a sokszor meggondolatlan és megmagyarázhatatlan döntések, a kaotikus klubvezetés.
A helyzet lassan gyászossá válik a Fellegvárban, írja a lap. A játékosok már három hónapja nem kaptak fizetést, de vannak a klubnak olyan alkalmazottai is, akik immár négy hónapja várnak járandóságaikra. Ezzel együtt a klub a napokban nevezett ki új elnököt az egykori játékvezető Cristian Balaj személyében, de a hírek szerint folyamatosan csábítják Daniel Comant is, aki éveken keresztül volt az Astra első embere…
Sokak számára érthetetlen döntést hozott a klub akkor is, amikor a szezon elején úgy rúgta ki Marius Sumudica vezetőedzőt, hogy a csapat mind a hat bajnokiját megnyerte. Igaz, a nemzetközi porondon előbb a Bajnokok Ligájától, majd az Európa Ligától is búcsúzni kényszerült. Sumudicával együtt távozott Marian Copilu elnök és további 14 ember – csak az edző lelépési díja elérte a 300.000 eurót. A szintén távozó Giedrius Arlauskis nak fél millióval tartozik az egyesület, írj a bukaresti lap, pedig a litván volt a bajnokság (egyik) legjobb kapusa.
Sumudica helyére visszatért a köztudomásúan nem olcsó edzőnek számító Dan Petrescu, aki ezt követően hat új labdarúgóval bővítette a csapat keretét. Amely keret így 36 tagúvá bővült. A gigakeretekben mindig akad egy sor olyan játékos, aki alig vagy egyáltalán nem kap lehetőséget. Ilyen a nyáron – még Sumudica regnálása alatt – érkezett argentin Jonathan Rodriguez, a marokkói-belga Anas Tahiri, a mauritániai-francia Guessouma Fofana, a portugál Cristian Figueiredo, vagy éppen a Sepsitől a szezon vége előtt búcsúzó Florin Stefan. Különösen meglepő volt Carlo Letica leigazolása, a horvát ugyanis a keret ötödik kapusa. Na jó, a negyedik, ugyanis Arlauskis már régen összepakolt és hazament Litvániába. Ennek ellenére, a klub honlapján továbbra is szerepel a neve a keretben… De vakvágányra került a korábbi válogatott Ovidiu Hoban vagy éppen az idei U21-es Európa-bajnokságon a román válogatott alapemberének számító Denis Ciobotariu.
A legnagyobb vakvágánynak azonban a klub játékos-politikája bizonyult. Az igazolások és a keret kialakítása pillanatában ugyanis csakis egyetlen szempont volt döntő: az azonnali siker. Össze is jött zsinórban négy bajnoki cím, ám amíg a FCSB a tavaly 13 millió euróért adta el Denis Mant a Parmának, a Craiova pedig 9 millió euróért Valentin Mihailát ugyannak az olasz klubnak, addig a CFR három éve nem értékesített játékost egy milliót meghaladó összegért. Akkor is Kevin Boliért fizetett 2,5 milliót a kínai Kujcsu FC – a francia pedig követte edzőjét, Petrescut annak új csapatához. Azt megelőzően 2014-ig kell visszamennünk, amikor a szintén kínai Liaoning egy millióért igazolta le a nigériai Derick Ogbut. Európai csapat 2012-ben vásárolt a „vasutasoktól”: az olasz Sampdoria 3,2 milliót pengetett le a brazil Renanért.
Amennyiben a lap információi igaznak bizonyulnak és a CFR tavasszal tényleg csődvédelmi eljárást kér maga ellen, akkor megszabadulhat az adósságai egy jó részétől, de nem indulhat az európai kupákban. Pedig az utóbbi években ez volt a klub egyik legfontosabb bevételi forrása…
fotó: cfr1907.ro