Továbbpasszolták a „himnuszbotrányt”


Siránkozik és be-be szól a Román Jégkorong Szövetség.

Egyszer halasztották, egyszer döntésképtelen volt a Román Jégkorong Szövetség vezető testülete, a Szövetségi Büró, amely harmadjára viszont már össze tudott üülni.

Két téma borult az asztalra. Egyrészt hitelesítették a 2021/2022-es eredményeit, majd rátértek a mindenkit foglalkoztató kényes témára: a romániai válogatott székelyföldi sportolóinak himnuszéneklését.

No nem a szlovén, a dél-koreai, a litván meccsek utáni, hanem a magyarok elleni tét nélküli meccs után éneklést kellett megtárgyalni.

Országos botrány keletkezett belőle, amelyet május 8. óta előszeretettel görget maga előtt a román sajtó és a politikum. Utóbbiak magyar kártyája nem kérdéses hiszen brutális infláció van az országban… A hokisok botrányát természetesen követte Novák Katalin erdélyi látogatása és a Sepsi OSK, illetve az FK Csíkszereda labdarúgócsapatainak kupagyőzelme.

Visszatérve a Szövetségi Büróra. Döntés ezúttal sem született. Ahogyan Hodos László a testület egyetlen magyar tagja megjegyezte, aki mellesleg a Csíkszeredai Sportklub elnöke, nem volt az alapszabályzatban egy pont sem, ami alapján büntetni lehetett volna. Sőt nem is a testület dolga megállapítani, ilyen típusú ügyet, hanem a Fegyelmi Bizottságé. Amely testületbe ugyanakkor van egy Szövetségi Büró tag is, így azon döntés sem lehet statutáris.

Hodos megjegyezte, hogy az ülésen a Sport- és ifjúsági Minisztérium szakemberei is ott voltak, akik szintén azon a véleményen voltak, hogy senki nem büntethető, hiszen alapszabályzatba ütközőt nem vétettek a sportolók.

A Szövetségi Büró után a szakszövetség és egy több pontból álló nyilatkozatot tett, amelyben több érdekes dolgot említenek, jövőbeni tevékenység gyanánt.

1. A szabályzat kiegészítése egy sor olyan rendelkezéssel, amelyek a jövőben biztosítják, hogy a nemzeti jégkorongcsapatok tagjai a nyilvánosság előtt megfelelő magatartást tanúsítsanak, amely alkalmas arra, hogy bizonyítsa a teljes hűséget és támogatást Románia, a román állam hivatalos jelvényei, a román állam arculata és nem utolsósorban a nemzeti csapat szurkolói iránt.

2. A RJSZ a fegyelmi bizottság elé utalja a 2022-es szlovéniai jégkorong-világbajnokságon a Románia – Magyarország mérkőzés végén történt incidenseket, hogy kivizsgálja azokat, és a szövetség alapszabályával összhangban meghozza a szükséges intézkedéseket.

3. Felkérés az Ifjúsági- és Sportminisztériumhoz, hogy fejtse ki véleményét a RJSZszabályzatában a válogatottak tagjainak magatartására vonatkozó részekről, a válogatottakra vonatkozó részletes kötelezettségek megjelölésével arra az időszakra vonatkozóan, amikor nemzetközi versenyeken képviselik Romániát.

4. Románia miniszterelnökének felkérése, hogy foglaljon állást a román kormány két miniszterének (Novák Károly Eduárd sportminiszter és Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter) nyilatkozatai kapcsán a 2022-es szlovéniai jégkorong-világbajnokságon a Románia – Magyarország mérkőzés végén történt incidensekkel kapcsolatban.

5. Felkéri a román kormányt és a román parlamentet, hogy biztosítsák a hazai jégkorong kiegyensúlyozott fejlődését, különösen a demográfiai és gazdasági potenciállal rendelkező, és nem utolsósorban a jégkorong területén hagyományokkal rendelkező megyékben és településeken (pl. Bukarest, Ilfov, Suceava, Konstanca, Jászvásár, Ploiești, Buzău).

6. Felkérés a román parlamenthez, hogy dolgozzon ki egy nemzeti sportstratégiát, amely biztosítja a román sport és ezen keresztül az egészséges nemzet fejlődését.

Ugyanakkor a román szövetség a közleményben sajnálatát fejezi ki, hogy olyan nagy múltú hokis központok, mint Bukarest, Suceava, Jászvásár, Konstanca, vagy épp Bodzavásár nem rendelkezik jégpályával, addig Csíkszeredában, Gyergyószentmiklóson, Sepsiszentgyörgyön és Marosvásárhelyen egy-egy már felépült a közelmúltban és az Országos Befektetési Alapból (CNI) továbbiak épülnek.

A RJSZ vezetősége utóbbival kapcsolatban csak azt felejti el, hogy Jászvásár, vagy épp Bodzavásár soha nem voltak hokifellegvárak, ellenben például Kolozsvárral, vagy épp Marosvásárhellyel.

Továbbá a fentebb említett négy helyszínen a Székelyföldi Jégkorong Akadémia ruházott be, magyar állami támogatással, sátortetős pályák létrehozatalára. Ugyanakkora CNI támogatásból a közelmúltban a kézdivásárhelyi pálya fejeződött be hosszas késleltetések után, továbbá a marosvásárhelyi pálya továbbépítése több, mint egy évtized óta parlagon fekszik. A közeljövőben a gyergyószentmiklósi pálya felújítása van tervben CNI-s alapból, de az is lassan két éve húzódik…

Fotó: Vörös Dávid / MJSZ

A rovat legfrissebb hírei