Bölöni: Megtettem a kötelességem román állampolgárságú magyarként!


Cum te cheama, pui de dac?

Komoly hullámokat gerjesztett Zsóri Dániel, a nagyváradi születésű fiatal labdarúgó akaratán kívül lett a román–magyar identitás kérdésének sarokköve (erről bővebben itt olvashatsz). A kérdésben érdemes felidézni a nemzetközi szinten is az egyik legismertebb és legeredményesebb erdélyi magyar sportembernek számító Bölöni Lászlót. Aki ráadásul – sok más személyiséggel ellentétben – nem kertel, ha nemzeti identitásáról van szó.

„Hadd lehessek magyar nemzetiségű jó román állampolgár!”, követelte magának a jogot a Gazeta Sporturilornak adott interjújában ez év január 14-én. „Magyar szüleim arra tanítottak, legyek büszke nemzetiségemre, de tiszteljem az országot, ahol élek”, fogalmazott a jelenleg a belga élvonalban szereplő Royal Antwerpen sikeredzője.

„Magyarnak lenni Romániában nem szégyen! Ez egy történelmi realitás, ami az elmúlt évtizedekben, hogy ne mondjak évszázadokat, különféleképpen változott. Erről nektek (a román újságírókhoz fordulva, szerk.) megvan a magatok véleménye, nekem pedig a magamé. Én úgy érzem, megtettem a kötelességem román állampolgárságú magyarként!, jelentette ki a korábbi 108-szoros román válogatott középpályás.

Bölöni edzőként olyan csapatoknál dolgozott, mint a Sporting Lisszabon, a Nancy, a Rennes, a Monaco, a Standard Liege, a PAOK Szaloniki. Portugáliában bajnokságot, kupát és szuperkupát, Belgiumban bajnokságot és szuperkupát (kétszer) is nyert. Olyan fiatal tehetségeket fedezett fel vagy dobott be a mély vízbe, mint Cristiano Ronaldo, Nani, Raphael Varane, Marouane Fellaini, Yoann Gourcuff…

A 66 éves szakember korábban sem rejtette véka alá véleményét. „Azt kérdezitek, miért részesítem előnyben, ha külföldön inkább magyarként hivatkoznak rám? Ez nem preferencia kérdése. Azért, mert magyar vagyok!”, válaszolta 2008 decemberében, szintén a Gazeta Sporturilornak a Standard edzőjeként. „Gólt lőttem Magyarország ellen román válogatottként és győzelemre vezettem a román válogatottat világbajnoki selejtezőn Románia szövetségi kapitányaként. De én magyar oktatást és kultúrát kaptam a szüleimtől, ezért köszönettel tartozom érte”, mondta.

„Kisebbségiként túl sok nehézségen kellett keresztülmennem ahhoz, hogy ezek ne hagyjanak nyomot bennem”, tette hozzá az a Bölini, aki első labdarúgóként érte el a 100-szoros válogatottságot a román nemzeti csapatban.

Végezetül engedjenek meg nekünk egy rövid anekdotát a témában. A legenda szerint Románia kommunista diktátora, Nicolae Ceaușescu egy székelyföldi látogatása során megkérdezte egyik gyerektől: Cum te cheama, pui de dac?. Azaz, hogy hívnak te dák legény? A büszke válasz nem is maradt el: Attila!

fotó: https://royalantwerpfc.be

A rovat legfrissebb hírei