Román sajtó: Magyarország kisajátítja Románia sportsikereit!


Amint az lenni szokott, a kettős mérce alkalmazása csak egyik fél szempontjából jogos…

„Sokkoló hirdetések Budapesten: Magyarország kisajátítja Románia érdemeinek egy részét az 1990-es és 1998-as világbajnokságról” – ezzel a hajmeresztő címmel reagált a Gazeta Sporturilor néhány Budapesten megjelenő plakátra.

A magyar kormány a nemzeti ünnepet megünnepelendő készíttetett több száz plakátot, amelyeken magyar személyiségek kiemelkedő eredményeiről emlékezett meg. Nem maradhatott ki a sport sem és természetesen a nemzetet annak etnikai és nem politikai határai szerint közelítette meg. És ez az, ami kiverte a biztosítékot az egyetlen román sportnapilap szerkesztőinél: a plakátokon szerepel ugyanis Jenei Imre, Muzsnay Zsolt és Dobos Antal is.

„Románia részt vett az 1990-es világbajnokságon, keretében a magyar Muzsnay Zsolttal”, olvasható az egyik feliraton. Muzsnay Kolozsváron született 1965-ban, játszott a helyi Universitatea csapatában, majd az FC Biharban, a Steauában, a Videotonban és a belga Royal Antwerpenben.

„Szokás szerint Románia csapatában magyar játékosok is szerepet kaptak. Keleti szomszédunk csapatának edzője pedig Jenei Imre volt”, emlékeztet egy másik felirat a nagyváradi edzőlegendára, akinek vezetésével a Steaua megnyerte a Bajnokcsapatok Európai Kupáját (a Bajnokok Ligája elődjét). És aki később volt magyar szövetségi kapitány is.

Végezetül az 1998-as vébé Tunézia elleni kezdőcsapatának fotója alatt olvasható: Románia kezdő tizenegye egy 1998-as VB mérkőzésen, Dobos Antal a 4-es mezszámot viseli”. Dobos a Maros megyei Nagysármáson született és azon kevesek közé tartozik, aki játszott mindkét bukaresti rivális, a Steaua és a Dinamo csapatában is, de szép éveket töltött az AEK Athénben is.

A nemzeti indulatokat felhergelni kívánó cikk valószínűleg megdobogtatta a román szíveket, arra viszont már képtelen volt, hogy az olyannyira magukénak tartott személyek neveit helyesen leírják: Muzsnay ugyanis folyamatosan Musznayként szerepel. Hiába, nehéz nyelv a magyar, száz év még nem volt elég a megtanulásához.

Az újság szerkesztőit és kiadóját persze sem ez, sem az általuk alkalmazott kettős mérce sem zavarja: a román szülők gyerekeiként született Emma Raducanu angol és Bianca Andreescu kanadai teniszezőt éppúgy a magukénak érzik, mint a Wolverhampton kölcsönjátékosaként a Blackpoolban szereplő fiatal Theo Corbeanut például…

A cikk mellett szerepel egy táblázat a Magyarország határain kívül élők számadataival is. A táblázat fölött egy egészen furcsa cím olvasható: Hol rendelkezik Magyarország, Európában, a legnagyobb etnikai közösséggel.

Szóval akkor kihez is tartoznak ezek a nemzeti közösségek?

fotó: www.gsp.ro 

A rovat legfrissebb hírei