Így lesz román és osztrák egy magyar zsidó báróból!


Minden lehet, csak magyar nem….

A román labdarúgás hatszoros bajnoka, az Aradi UTA április 18-án ünnepelte fennállásának 78. évfordulóját, ennek alkalmából pedig tárlat nyílt a helyi múzeumban. Az eseményről rövid írásban beszámol az ország egyetlen sportnapilapja, a Gazeta Sporturilor is.

A rövid írásban szó esik természetesen az alapító Neuman Ferenc báróról is, akit „baronul austriac Francisc von Neuman”, azaz Francisc von Neuman osztrák bárónak titulál a szerző. Ez már csak azért is érdekes, mert máskor románként szokták említeni! Felmerül persze a kérdés, amennyiben osztrák, akkor nem Franz lenne a keresztneve? Csakhogy….

Feljegyzések szerint a Neumann család 1840 körül telepedett le Aradon és a többségében magyarok lakta felvidéki Buzinkáról származnak, ami ma Kassa részét képezi. Eleinte tollkereskedéssel foglalkoztak, majd évtizedek kemény munkájával a város legnagyobb iparmágnásaivá váltak: textil-, szesz-, élesztőgyár és több malom, sertés- és szarvasmarha-nevelde képezte a családi vagyont. Ferenc József osztrák császártól, magyar és cseh királytól 1913-ban kaptak nemességet – így lett belőlük végvári báró Neuman család.

Báró Neuman Ferenc, vagy ahogy városszerte ismerték, Feri báró 1910-ben született Aradon és 1945-ben alapította a klubot ITA, azaz Întreprinderii Textile Arad néven. A többi pedig már megtalálható a klub történelméről szóló írásokban, többek között az is, hogy piros-fehér színeit a londoni Arsenal miatt választotta a báró.

Nemzetisége kapcsán biztosan állítható, hogy a család zsidó volt, de 1918 után fokozatosan kitértek és felvették a katolikus vallást. A családnév végéről a második „n” betűt még a nemesi előnév megszerzésével egyidejűleg hagyták el. A Ferencz József császár és király és gróf Tisza István miniszterelnök kézjegyével ellátott, 1913. szeptember 29-én kelt „bárósítási oklevélben" amúgy az szerepel, hogy „... az idősebb Neuman Adolfilak, Neuman Dánielnek és ifjabb Neuman Adolfizak, valamint törvényes utódaiknak a közgazdaság és a jótékonyság terén szerzett érdemeik elismeréséül a magyar bárói méltóságot “Végvári” előnévvel díjmentesen adományozom...”, olvasható a www.aradvaros.com blogon.

Ahol a későbbiekben ez található: „A família e nehéz években is komoly szerepet vállalt a kisebbségbe került magyarság magára találásában és talpra állásában. Jelentős summával támogatták a katolikus gimnázium közadakozásból történő felépítését a minorita rend által adományozott telken. Az aradi magyarság ugyanis 1919-től saját gimnáziumi épület nélkül maradt, hiszen a Királyi Főgimnáziumban (Moise Nicoará Líceum) fokozatosan felszámolták a magyar tannyelvű osztályokat.” 

Amerikai emigrációjában a Francis de Végvár nevet használta...

Az 1996-ban Floridában elhunyt báró 8 éves volt, amikor az Osztrák-Magyar Monarchia megszűnt, a fentiekben leírtak alapján osztráknak nevezni tehát egészen alaptalan. Persze azt is tudjuk, hogy több mint száz évvel Trianon után Romániában még mindig aggályos magyarnak lenni. És ezek szerint zsidónak is. Ferenc báró inkább legyen tehát osztrák, ha már románsága megkérdőjelezhető!

Sajnos legtöbben még mindig nem értik, hogy az oly sokszor áhított kölcsönös megbecsülést és békés együttélést nem alapozhatjuk meghamisított történelemre! Csakhogy Fehér Boldizsár óta tudjuk azt is: A történelmet a győztesek írják. Nem az a fontos, kinek volt igaza, hanem az, kinek hisznek a végén”.

 

A rovat legfrissebb hírei