Fradi-tábor és Böjte Csaba - exkluzív interjú Hamberger Ádámmal
Exkluzív interjúban beszél a Fradi-tábor vezetője a Böjte Csaba ferences pap által vezetett alapítványhoz fűződő viszonyukról.
A bulgáriai Razgradból Budapestre tartó vonat december 13-án állt meg Kürtös kicsiny állomásán. A szerelvényen utaztak az Európa Liga mérkőzésről hazafelé tartó Ferencváros szurkolói, akik a 7500 lakosú kisváros peronjára kiszállva dobozok és csomagok tízeit pakolták ki. Ahogy vezetőjük, Hamberger Ádám fogalmazott „árva székely gyerekeknek” hoztak ajándékot, amelynek értéke meghaladta a másfél millió forintot (közel 22.000 lej).
A jótékonysági akcióval kapcsolatban kerestük meg a Green Monsters szurkolói csoport vezetőjét, Hamberger Ádám pedig készségesen válaszolt az erdelysport.hu kérdéseire. Ebből pedig kiderült, a Fradi-tábor szoros kapcsolatot ápol Böjte Csaba atyával, a Dévai Szent Ferenc Alapítvány alapítójával és vezetőjével.
És hogy milyen szurkoló maga Csaba testvér? Erre a kérdésre a ForForTwo magazin januári számában így válaszolt: Évekkel ezelőtt Budapesten találkoztam egy kissé kapatos úrral, aki megkérdezte, hogy mivel foglalkozom, s amikor mondtam, hogy ferences pap vagyok, rávágta, hogy akkor én csak a Ferencvárosnak szurkolhatok. És, kérem, fején találta a szöget!
Feltételezem, nem ez az első hasonló akciótok. Honnan jött az ötlet, hogy rászorulókon próbáljatok segíteni?
Nem az első és nem is az utolsó. Idén már 10. éve, hogy szervezetten adományozunk rászorulóknak, kórházaknak.
Volt már hasonló karitatív akciótok Erdélyben?
Igen, ez nem az első eset. Társaink rendszeresen járnak a határon túlra és próbálnak segíteni az ott élő hátrányos helyzetű gyermekeken. Adományt visznek, felújítanak vagy éppen legutóbb játszóteret építettek Böjte Csaba gyermekeinek.
Miért éppen Kürtösre esett a választásotok?
Vonatunk ezen az állomáson állt a legtöbbet, így egy ilyen akcióra csak itt volt lehetőségünk. Itt azonban kicsit pontosítanom kell, hiszen a gyerekotthon, amelyet támogattunk, nem Kürtösön van. Megkerestük a Kürtöshöz a legközelebb eső otthont, ami Kisiratoson van. (A 88%-ban magyarok lakta település mintegy 8,5 kilométerre található Kürtöstől, szerk.) Ők tudták megoldani a legegyszerűbben, hogy eljönnek az adományokért.
Ott kivel vettétek fel a kapcsolatot?
A Dévai Szent Ferenc Alapítvány vezetőinél érdeklődtünk, hogy melyik otthont javasolják a közel 80-ból, amit üzemeltetnek, így jutottunk el a kisiratosi otthon vezetőjéhez.
Logisztikailag hogyan oldottátok meg a feladatot? A tárgyi adományok megtették az utat a vonattal Razgradig?
Igen. A Keleti pályaudvarról indultunk Budapestről, ott összegyűjtöttük az adományokat, telepakoltunk velük pár vonatfülkét és elutaztattuk magunkkal Bulgáriáig. Hazafelé pedig átadtuk azoknak, akiknek igazán szükségük van rá.
Az ultráknak, főleg a Ferencváros kemény magjának nem feltétlen van jó híre. Mit gondolsz erről?
Egy ilyen emelkedett alkalom kapcsán nem is szeretnék erről nyilatkozni, beszéljenek inkább a tettek!
A Ferencváros rendkívül népszerű Erdélyben. Vannak-e kapcsolataitok erdélyi szurkolói csoportokkal, ultrákkal?
A Ligeti Egység-Székely Légió barátság közel 10 évre tekint vissza. Ez a mai napig meglévő szoros kapcsolat. A sepsiszentgyörgyiek rendszeresen járnak meccseinkre, Bulgáriába a vonaton is velünk utaztak. A román–bolgár határon szálltak fel, a hatóságok nem kis meglepetésére. Egyéb jótékonysági akcióinkat is rendszeresen segítik a székely srácok.