Érmeket vettek el Romániától, veszélyben Tokió
A nyolc évvel ezelőtt londoni ötkarikás játékok doppingmintáit elemezték újra.
Derült égből villámcsapás! Így jellemezhető az a bejelentés, amellyel a londoni olimpiai játékok sajtófőnöke, Brian Oliver, jelentett be. Romániát két súlyemelésben szerzett éremtől fosztják meg, sőt fennáll az a lehetősége annak is, hogy Románia nem küldhet sportolókat a nyári tokiói ötkarikás játékokra.
2012-ben a londoni ötkarikás játékokon Roxana Cocos a 69 kilogrammosok súlycsoportjában ezüst, míg Razvan Martin szintén 69 kilogrammban bronzérmet szerzett. A Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség a 2012-es mintákat újraelemezte és kiderült, hogy mindkét sportoló doppingolt. Ennek fényében a sportolóktól elveszik az érmeket, így Románia 2 arany-, 4 ezüst- és 1 bronzéremmel marad.
További szankciók várhatóak
Ezen két újabb doppingvétséggel Románia azt a rizikót vállalja, hogy a súlyemelőit egy évre minden jellegű sporteseménytől eltiltják, beleértve a tokiói olimpiát is. Ez nem is lenne meglepő hiszen 2008-tól kezdve, az elmúlt 12 esztendőben, nem kevesebb, mint 20 doppingesetet regisztráltak a román súlyemelők között.
Bajban az Aján Tamás vezette Súlyemelő Nemzetközi Szövetség
Az ARD vasárnap este dokumentumokra hivatkozva arról számolt be, hogy a súlyemelésben szisztematikus doppingolás folyik az IWF tudtával, amely a Magyar Antidopping Csoportot – angol rövidítéssel HUNADO-t – bízta meg minden nagy nemzetközi versenyen és szinte az összes világbajnokságon az ellenőrzéssel.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) felszólította az Aján Tamás vezette Nemzetközi Súlyemelő Szövetséget (IWF), hogy tisztázza magát az ARD német közszolgálati televíziós csatorna dokumentumfilmjében elhangzott „komoly és aggasztó vádak” alól; a doppinggyanúba keveredettek pedig ne vehessenek részt az olimpián!
A NOB arra reagált, hogy az ARD csatorna szerint korrupciós ügyek miatt indulhat büntetőeljárás a Nemzetközi Súlyemelő Szövetség (IWF) elnökével. Aján Tamással szemben. Azt is állították dokumentumokra hivatkozva, hogy a súlyemelésben szisztematikus doppingolás folyik az IWF tudtával. A NOB közölte, a doppingszabályok betartatásáért kizárólag a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) felelős.
A világszervezet ugyanakkor visszautasította a „Titkos dopping - az emelők ura” című filmben elhangzott állítást, amely szerint a NOB is birtokában van a legtöbb olyan dokumentumnak, amelyeken a műsor alapszik.
A Német Súlyemelő Szövetség elnöke, Christian Baumgartner és Antonio Urso, az Európai Súlyemelő Szövetség olasz elnöke pénzügyi szabálytalanságokról is beszél a műsorban. Baumgartner szerint Aján Tamás évtizedek során felépített egy rendszert, amely lehetővé tette a doppingolás eltitkolását. A 80 éves magyar sportdiplomata 1976 és 2000 között főtitkára volt az IWF-nek, azóta pedig az elnöke. Az ARD beszámolt két svájci bankszámláról is, amelyekre 1992-től 23 millió dollár érkezett, ez az összeg nem szerepelt az IWF mérlegében - Urso évek óta állítja, hogy a NOB-tól érkező pénz egy része itt landolt. Az olasz sportvezető szerint a számlák felett egyedül Aján Tamás rendelkezett, és 5,5 millió dollár sorsa tisztázatlan.
– El vagyok képedve, és alig tudom elhinni, hogy a szalagcímeket eredményező rágalom az állítólagosan eltüntetett milliókról most ismét előkerült. Tíz évvel ezelőtt már pont ugyanezt a vádat hozták fel ellenem: akkor az IWF elnökségének bemutatott dokumentumokkal tisztáztuk, hogy a szóban forgó összeg nem hiányzott az IWF pénzéből. Azt is ki kell emelni, hogy valóban két bankszámlánk van, de egyik sem titkos. Erről az elnökség minden tagjának tudomása volt – hangsúlyozta Aján Tamás az MTI-nek.
Arra a kérdésre, hogy biztosnak érzi-e a súlyemelés helyét az olimpiai műsorban, a sportdiplomata azt mondta: „Én elég érettnek tartom a Nemzetközi Olimpiai Bizottságot ahhoz, hogy egy sportág olimpiai sorsáról ne ilyen lejárató kampány alapján döntsön.”
Kövess minket facebook-on:
Cimkék: súlyemelés, dopping, románia, aján-tamás, london, olimpia