Ne legyen bábeli zűrzavar


Évértékelő és egyben szezonkezdő interjút készítettünk Szondy Zoltánnal az FK Csíkszereda és a Székelyföldi Labdarúgó Akadémia elnökével.

Hétfőn az orvosi vizsgákkal elkezdte a felkészülést a tavaszi idényre az FK Csíkszereda második ligás labdarúgócsapata. A keretben nagy mértékű változások nem történtek. A konkrét távozók listájáról nem esett szó, de két új játékos már érkezett. Ugyanakkor vannak olyan fiatal játékosok, akiket a Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia máris elvitt, mint például Corbu Marius, Demeter Zsombor vagy épp Szín Ferenc. Igaz csak előbbi jutott szóhoz a másodosztályos csapatban és tette azt nagyon jól.

A keretről és az őszi idényről, a várakozásokról, Szondy Zoltánnal a klub elnökével beszélgettünk. Előljáróban kifejtette, hogy felemásak az érzései az ősszel kapcsolatban. Egyrészt a Daco-Getica visszalépése miatt három pont mínusz keletkezett, amellyel jelenleg a középmezőnyben lennének és nem épp a vonal fölött. Csalódást okozott a korai kupabúcsú is egy verhető csapat ellen, miként Soufianne Jebari távozása is, aki mindössze egy meccsen játszott végig, bár kulcsszerepet szántak neki Csíkszeredában. Pozitív viszont a 18 esztendős Gyenge Szilárd kapus teljesítmény, aki első számú portássá lépett elő, vagy más fiatalok játéka. A klubelnök megjegyezte: – Összességében az-az ősz volt amire számítottunk, hiszen tudtuk, hogy nehéz lesz. Tudtuk, hogy nem leszünk az első három közöttés, miként azt is, hogy két-három csapat kivételével nagyon erős a mezőny a másodosztályban. A célunk továbbra is a bentmaradás!



– Elcsépelt és már hallottuk más sportágakban is… Lesz-e csak magyarokból álló csapata Csíkszeredának?

– Nagyon-nagyon nehéz csak magyarokra alapozott csapatot tartani. Az akadémia által nevelt fiatalokért mi vállalunk egyfajta garanciát, de ők még nagyon fiatalok. Egy 2013-ban elinduló akadémiának értelemszerűen nem lehetnek 30 éves játékosai… Nekünk a legidősebb akadémistánk, aki ráadásul a magyar NB1-ben játszik – Tamás Nándor szerk. megj. – még nincs 20 esztendős. Magyarországról játékost hozni pedig szinte lehetetlen. Az, aki meghatározó játékos tudna lenni a román másodosztályban, hangsúlyozom, hogy a másodosztályban, az számunkra megfizethetetlen. Egy magyarországi játékos fizetéséből, minden túlzás nélkül, tartasz öt erdélyi labdarúgót. Akit fizetésben fel tudunk érni, az nem hozza azt a pluszt, amit elvárunk, és az aki pluszt hozna azt nem tudjuk megfizetni. Nagyon sokan külföldieket hoznak ingyen, vagy nagyon olcsón és ezzel kompenzálják a hiányt. Mi pedig kínlódunk. Azért a számok és a tények dacára megpróbáljuk azt csinálni, hogy 80-90 százalékban magyar keretet állítsunk össze, mert ha többre nem is, de egyre szükség van Erdélyben. Ez viszont sokkal nehezebb, mint a másik út. Én most sem titkolom: külföldiből 10-15-20 játékost tudnék hozni, de nem akarok! Igazolni fogunk egy-egy külföldit, de nem akarjuk, hogy az öltözőnk Bábel tornya legyen.

– Kötelező ifit játszatni a másodosztályban. Mekkora probléma, hogy például most is a Puskás Akadémia az egyik legígéretesebb fiatalt kiemelte a csapatból?

– Nekünk a legutóbbi meccsünkön 4 ifi játékos játszott. Problémát nem jelent, ha elvisznek tőlünk ifiket, de ez a nehézség posztfüggő. Támadónak betenni egy fiatalt kockázatmentesebb, mint teszem fel egy középhátvédet, vagy védekező középpályást. Minden fiatal akar játszani a felnőttcsapatban, de nyilvánvaló, hogy akik kevésbé sérülékeny poszton játszanak, azoknak nagyobb az esélyük a bemutatkozásra. Ennek ellenére a kapusunk is fiatal! Van egy pár gyerekünk, akik stabilan korosztályos válogatottak, elég jól játszanak az Elit bajnokságban és mintegy 10-en a felnőtt csapattal kezdték meg a felkészülést a tavaszi idényre. Nem véletlenül Ciprusra az U19-es és a felnőtt csapat együtt megy. Majd elválik, hogy ki bizonyít. Azért vagyunk akadémia, hogy a kapu legyen nyitva.

– Milyen a viszony a román szövetséggel?

– Nekünk a román labdarúgó közeggel van problémánk és nem a Román Labdarúgó Szövetséggel. Ez valószínű annak is köszönhető, hogy minden héten nem megyek oda hozzájuk azzal a kéréssel, hogy ilyen, vagy amolyan bírókat küldjenek nekünk, mint ahogyan teszi ezt a többi második ligás csapat. Mi ezeket a köröket nem járjuk. A szövetség tiszteli a munkát, amit elvégzünk. Nevetnek a markukba, hogy több csíkszeredai játékos van a román utánpótlás válogatottakba, mint a magyarban. Ezt nincs miért túlragozni. Egy komoly futballban egy csapat teljesítményét nem az határozza meg, hogy milyen a klubnak a viszonya a szövetséggel. Most legyünk komolyak... Persze most is vannak klubok, nevesíteni is tudnék, akik 50 százalékban arra alapozzák jövőjüket, hogy mi lesz a szövetséggel, mi lesz a bírókkal, a megfigyelőkkel stb. Ez egy homokra való építkezés. Nemhiába Románia az egyetlen ország Európában, ahol az elnököket úgy igazolják, mint máshol a sportolókat. És mindezt azon az elven, hogyha ez lesz az elnököm, aki minden hájjal megvan kedve és ötven bíró van a zsebében, akkor biztos feljutok stb. Ez a latinos túlzás jellemző Romániára.

A rovat legfrissebb hírei