Magyar ember nevét viselheti Románia egyik reprezentatív stadionja?

Érdekes ötlettel állt elő a XX. század legjobb román edzője.

„Egy igazi legenda nevét kellene viselnie az új Steaua-stadionnak. Például Jenei Imre nevét”, jelentette ki hétfőn a ProX tévécsatornának adott interjújában a Steaua és a román labdarúgás egyik emblematikus alakja, Anghel Iordanescu.
Bukarest Ghencea negyedében az Európa-bajnokság rendezésének egyik követelményeként 95 millió eurós ráfordítással építi újjá az állam a Steaua legendás stadionját. A 31.254 fő befogadására alkalmas létesítményben a tervek szerint a jövőben a válogatott is pályára lép majd – amennyiben nem az 55.000-es Nemzeti Arénát választaná.

A 70. születésnapja alkalmából mikrofonvégre kapott Iordanescu szerint a stadion viselhetné akár Jenei nevét is. Az Arad megyei Bélegregyen született Jenei 1957 és 1969 között 254 meccsen viselte a Steaua mezét, három bajnoki- és két Román Kupa-győzelmet aratva. Nevét azonban azzal írt be örökre a román és a nemzetközi labdarúgás nagykönyvébe, hogy 1986-ban Bajnokcsapatok Európai Kupa-győzelemre vezette a Steauát. A döntőben Sevillában a Barcelonát győzték le gól nélküli döntetlen után büntetőkkel. Érdekesség, hogy a finálé 74. percében pályára lépett az akkor már két éve visszavonult és a csapatot másodedzőként szolgáló Anghel Iordanescu is. A fotón a fiatal Iordanescu és Jenei fogja büszkéb a BEK-trófeát.

Persze, maga Iordanescu sem „akárki”. Amellett, hogy 1986-ban BEK-et nyert játékosként és másodedzőként, saját nevelésű játékosként 1962 és 1982 között szolgálta a Steauát, amellyel két bajnoki címet és három Román Kupát nyert. Edzőként megörökölte Jenei helyét a katonacsapat kispadján, amellyel megnyerte az Európai Szuperkupát, majd további 3-3 bajnoki és kupagyőzelemmel gazdagította a klub trófeatermét. A román válogatottat az 1994-es világbajnokságon negyeddöntőbe vezette – nem véletlenül választották meg a XX. század legjobb román edzőjének.

Érdeme tehát figyelembe venni a véleményét – a kérdés már csak az, hogy Romániában viselhetné-e az ország egyik legreprezentatívabb stadionja egy erdélyi magyar nevét?

fotó: cni.ro