Kilenc emberrel nem lehetett - nem lesz erdélyi edző az EL-csoportkörben

Emlékezetes, fordulatos és drámai, öt gólos mérkőzésen esett ki az Antwerp és jutott tovább a Ferencváros. Búcsúzott a FCSB is.

Emlékezetes, fordulatos és drámai, öt gólos mérkőzésen esett ki az Antwerp és hat gólos találkozón jutott tovább a Ferencváros. Búcsúzott a FCSB is.

Nem jutott be az Európa Liga csoportkörébe a belga Royal Antwerp csapata, miután egy végletekig kiélezett, kiállításokkal és tizenegyessel tarkított, öt gólt hozó mérkőzésen alulmaradt a holland Alkmaarral szemben. Ezzel eldőlt, hogy Bölöni László személyében nem lesz erdélyi edző a csoportkörben. Lesz viszont magyar csapat és játékos, mert egy hasonlóan gólgazdag és változatos mérkőzésen a Ferencváros 4—2-re legyőzte a litván Süduvát és ezzel 15 év után bejutott a csoportkörbe.

Bölöni csapata, az Antwerp bíztató pozícióból, 1-1-es idegenbeli döntetlen után fogadhatta ellenfelét. Sokáig nem élvezhették előnyüket, mert a csapat talán legjobb játékosa, Dieumerci Mbokani a 35. percben megkapta második sárgáját és kiállították. A belgák azonban emberhátrányban is jól tartották magukat, mit több, a 73. percben Didier Lamkel Zé fejesével megszerezték a vezetést. A balhés játékos azonban két percen belül hősből bűnbak lett: ő is megkapta második sárgáját.

Az Antwerp kilenc játékossal is már a csoportkörben érezhette magát, ám a mennykő csak becsapott: a hosszabbítás pillanataiban Calvin Stengs kiegyenlített. Negyven percet egy, közel húsz percet kettős emberhátrányban játszva, fél órás hosszabbítás előtt – sejteni lehetett, hogy a marosludasi szakember tanítványai nem fogják kibírni fizikailag. És nem bírták: a hollandok Ferdy Druifs (96.), Teun Koopmeiners (102) és Albert Gumondsson (113., büntetőből) góljaival végül kiütötték a hősiesen küzdő antwerpenieket és bejutottak az Európa Liga csoportkörébe.

Mint ahogy bejutott a Ferencváros is, amely azonban alaposan megnehezítette saját maga dolgát. Előbb azzal, hogy a 11. percben a védők gólpasszt adtak Ovidius Verbickasnak, amivel a Süduva rögtön továbbjutásra állt. Aztán azzal, hogy a 64. percben a végig bizonytalan védelem csak asszisztált ahhoz, hogy Mihret Topcagic közelről 2-2-re kiegyenlítsen azt követően, hogy a Fradi még a szünet előtt fordított Varga Roland büntetőjével (36.) és Franck Boli sarkazásával (45.).

A védelem továbbra is átjáró ház volt, szerencse azonban, hogy Tokmac Nguen a 2-2 után három perccel ismét az FTC-nek szerzett előnyt. Az utolsó húsz percen egy sor ziccert puskázott el a Fradi, a megnyugtató negyedik gólig a 95. percig kellett várni, amikor Nyikolaj Szignyevics büntetőből (köszönjük meg az olasz bírónak, mert a szabálytalanság, ha volt egyáltalán, a tizenhatoson kívül történt) beállította a 4-2-es végeredményt, megadva a kegyelemdöfést a végig remekül küzdő Süduvának.

A Fradi helyzetkihasználásánál csak a Guimaraesé volt pocsékabb. A portugálok ugyan 1-0-ra legyőzték Edmond Tabsoba büntetőjével a FCSB-ét, ám a végtelenül harmatos bukarestiek ellen az utolsó pillanatig izgulniuk kellett, mert egymás után szórakozták és könnyelműsködték el a nagyobbnál nagyobb ziccereiket.

A bukarestiek búcsújával az is eldőlt, hogy Romániát is csak egy csapat képviseli az európai kupák csoportköreiben: a szerdán a Bajnokok Ligájából kiesett, de az Európa Ligában vigasztalódó Kolozsvári CFR.