Gyenes a 13., Józsa a 17. helyen zárta a világ legnehezebb Hard Enduro versenyét

Gyenes továbbra is őrzi világcsúcsát a Red Bull Romaniacsen.

A Nagyszeben körüli helyek immár 18. alkalommal adtak otthont a szakemberek által a világ legnehezebb Hard Enduro versenyének tartott Red Bull Romaniacsnek, amelyen két erdélyi magyar pilóta is elindult és egyaránt remek eredményt ért el: Józsa Norbert Levente a 17. lett a Gold, Gyenes Emánuel (fotó, fent) pedig a 13. a Silver kategóriában.

A július 27-31. közötti versenyen öt nehézségi kategóriában összesen 459 versenyző állt rajthoz. A korondi Józsa Norbert Levente a legnehezebb kategóriában, a Gold osztályban végzett a 17. helyen 24 óra 56 perces idejével, 5 óra 15 perccel lemaradva a győztes német Manuel Letterbichler mögött.

A Dakar-ralikról jól ismert szatmárnémeti Gyenes Emánuel a második legnehezebb, úgynevezett Silver kategóriában indulva lett a 13., ő mintegy 22 óra 42 percet töltött a nyeregben és 4 órával maradt le a kategória-győztes amerikai Nick Fahringer mögött.
„Nem vagyok megelégedve a helyezésemmel, szerettem volna az első tízben végezni”, nyilatkozta megkeresésünkre Gyenes, aki rögtön hozzátette: két éve nem készült Hard Enduróra. Annak, hogy lemaradt a legjobb tízről, egy másik oka is volt: „A 3. napon a motorom előbb beesett egy jó három méteres gödörbe, csak másik három versenyző segítségével tudtam onnan kiszedni. Hogy az elvesztegetett időt behozzam, még jobban rákapcsoltam, de amikor utolértem az egyik motorost, előzés közben nekem esett. Mindketten elestünk, én alaposan megütöttem a bal alkaromat”, mesélte.

Ezzel együtt Gyenesnek nem volt igazán komoly oka a csalódottságra, továbbra is elmondhatja ugyanis magáról: ő az egyedüli pilóta a világon, aki mind a 18 RBR-en elindult és célba is ért. „Nagyon nehéz verseny volt, szerencsénk volt, hogy nem esett az eső. Összességében vagány verseny volt, ahol a legfontosabb az volt, hogy 18. alkalommal is célba érjek”, értékelt a mindig pozitívan gondolkodó szatmári motoros.

A szervezők több újdonsággal is szolgáltak a versenyzőknek, ezek közül a legfontosabb, hogy a Dakarról is jól ismert Maraton-szakaszt iktattak be. Ez azt jelenti, hogy a 2. és a 3. nap között a szerelők nem nyúlhattak a motorokhoz, minden javítást vagy beállítást a versenyzőknek kellett megoldaniuk. Ez természetesen nem okozott gondot Gyenes „Maninak”, mi több, egy nagyszerű élménnyel ajándékozta meg. „ Kint az erdőben aludtunk sátorokban. Nem volt térerő, így senki nem a telefonjával volt elfoglalva, volt időnk jókat beszélgetni. Nagyon vagány volt”, meséli lelkesen. Aki annak is örült, hogy jó egy évtized után ismét szerepelt wallride a programban. „Nagyon élveztem, de bizony jó sok látványos esést okozott azok számára, akik nem ismerték”, mondja.

A 18. Red Bull Romaniacsen nem Józsa és Gyenes volt az egyedüli magyar, hiszen az anyaországból öt motoros is rajthoz állt. A legjobb eredményt a 96 indulót számláló Silver kategóriában induló Holló Bence érte el a maga 20. helyével. Ugyancsak a második legnehezebb kategóriában Márkus Róbert a 26., Molnár Gábor a 41., Hosztyánszki Tibor pedig az 55. lett, míg a Bronze 197 fős mezőnyében Jager Norbert a 38. helyen ért célba.