Ők maguk sem hittek benne, mégis továbbjutott a Minaur

A két erdélyi csapat közül csak egy jutott be az Európa Liga negyeddöntőjébe, miután a Nagydisznód búcsúzni kényszerült.

„Csapatunknak győzelemre lett volna szüksége, hogy folytathassa az európai kalandot, de ez nem jött össze és az, hogy a Lubin legyőzze a Nantes-ot, csak hiú remény. Nem marad tehát más hátra, minthogy a bajokságra koncentráljunk és ismét kivívjuk az európai kupaindulás jogát”, temette el a Nagybányai Minaur továbbjutásának esélyét a klub saját honlapja azt követően, hogy Kerekes Éváék a papírformának megfelelően hazai pályán 28-20-ra kikaptak a német Bietigheimtől az EHF Európa Liga 6., azaz utolsó csoportkörében. Aztán mégis megtörtént a csoda, a hiú reményből valóság lett. Nem volt viszont ilyen szerencséje a Nagydisznódi Magurának – de erről majd később.

A Minaurnak tehát győznie kellett volna ahhoz, hogy biztosan továbbjusson a B csoportból, csakhogy a Bietigheim nem hazudtolta meg származását: a németek annak ellenére legjobb csapatukkal álltak ki Nagybányán, hogy mind a továbbjutásuk, mind a csoportelsőségük biztosítva volt. A találkozóról önmagában nem lehet sokat elmondani, a németek újabb erődemonstrációt tartottak és 13-7-es félidei vezetésük után 28-20-ra nyertek. A hazaiaknál Kerekes Éva egy gólt szerzett, a vendégeknél a magyar válogatott Szikora Melindának hat védése mellett még egy gólra is futotta erejéből.

Jelen helyzetben az erdélyiek csak abban reménykedhettek, hogy az eddig mindössze egyetlen pontocskát begyűjtő Lubin (ráadásul a lengyelek pont a Minaurral ikszeltek) nyerni tud a címvédő Nantes otthonában. Ez tényleg nem az az eredmény, amire ép eszű fogadó jelentősebb összeget feltenne. És mégis! A Lubin 28-27-re nyert, úgy, hogy Emilia Galinska 16 másodperccel a vége előtt szerezte a győztes gólt. A franciák erre még válaszolhattak volna, ám a szerb Gordana Mitrovics lövése 2 másodperccel a vége előtt nem talált utat a hálóba.

Így hát a B csoportot az a Bietigheim nyerte, amelynél kevesebb gólt (134) senki sem kapott a mezőnyben és amelynek gólkülönbségénél (+54) senki sem ért el jobbat. A második helyre a surranópályán bejött az 5 pontos Minaur, megelőzve a 4 pontos címvédő Nantes-ot és a 3 pontos Lubint.

A negyeddöntőben, március 26-én, illetve április 2-án a Minaur ellenfele az A csoportot hibátlanul megnyerő norvég HK Sola lesz. A csapat, amelynél több gólt (196) senki sem szerzett a csoportkör 16 csapata közül…

A Nagydisznódnak senki sem segített

A Minaurhoz hasonló helyzetben várta az utolsó fordulót a Nagydisznód is: a Magurának le kellett volna győznie a csoportelső és hibátlan Ikast Herninget ahhoz, hogy továbbjusson a C csoportból. Neki sem sikerült.

A Minaurral ellentétben ugyanakkor a Magura végig szoros mérkőzést vívott a dánokkal. Tamás Réka csapata az első félidő hajrájához közeledve még 14-11-re vezetett, de a dánok innen 19-18-ra hozták a játékrészt. A szünet után aztán a skandinávok végig őrizték 2-3 gólos előnyüket és végül 34-31-re nyertek.

És mivel a csoport másik mérkőzésén az orosz Handbal Club Lada nem tudta legyőzni a Storhamart (25-30), így az 12 pontos Ikast mögött a 6 pontos norvégok jutottak tovább, míg a Nagydisznód 4, a Lada pedig 2 ponttal zárt.