Pászka a negyedik székely a Bajnokok Ligájában!

Közel két évtized után lépett pályára székely játékos az első számú európai kupasorozatban.

Az idei labdarúgó Bajnokok Ligája selejtezőjének harmadik körében a Ferencváros búcsúzni kényszerült a sorozattól, miután az idegenben elért 1-1-es döntetlen után hazai pályán némileg váratlanul 3-1-re kikapott az azeri Qarabag együttesétől. A mérkőzés 84. percében a hazaiak színeiben bemutatkozott a sorozatban Pászka Lóránd is – aki az internetes adatbankokban elvégzett kutatásaink szerint a negyedik székely játékos az európai királykategóriában. De jó ideje az első…

A Bajnokok Ligája 1992-ben váltotta a Bajnokcsapatok Európai Kupáját (BEK) és az első években szép számmal léptek pályára székely játékosok is. Rögtön az első kiírásban a Bukaresti Dinamo színeiben mind a négy meccsen kezdőként kapott lehetőséget Selymes Tibor és Kádár Zoltán. A Balánbányán született Selymes, aki később megfordult két belga sztárcsapatban, az Anderlechtben és a Standard Liege-ben is, így minden idők egyik legsikeresebb székely játékosának mindható, végig a pályán volt a finn Kuusysi (0-1, 2-0 hosszabbítás után) és az Olympique Marseille (0-0, 0-2) elleni meccseken. Nem sokat hagyott ki az uzoni Kádár sem, egyedül az OM elleni gól nélküli meccsen cserélték le a 65. percben. Ő az utóbbi években a svájci rekordbajnok Grasshoppers edzőjeként hívta fel magára a figyelmet, jelenleg pedig a szintén svájci Young Boys Bern másodedzője.

Ebben a periódusban a Dinamo ősi riválisa, az évtizedet aztán uraló Steaua is felvonultatott jó néhány erdélyi magyar játékost – de egyik sem volt székely. A szatmárnémeti Csík Tibor például 1993 és 1996 között összesen 24 Bl-mérkőzésen játszott (ebből 7 volt selejtező), ezzel magasan vezeti az erdélyi magyarok pályára lépési rekordját a királykategóriában. A hajdani középső védő olyan sztárcsapatok ellen játszhatott, mint az olasz Juventus, a német Borussia Dortmund, a portugál Benfica vagy a skót Rangers.
Őt egykori csapattársa, az aradi Nagy Roland követi 16 mérkőzéssel, de a szintén szatmárnémeti Ritli Zoltán is ennek a Steauának a kapuját védte 6 BL-meccsen.

De térjünk vissza a székelyekre, akik ezt követően jó ideig kikoptak a sorozatból. A következő a sorban a csíkszeredai Ilyés Róbert volt, aki 2003-ban a Rapid színeiben a belga Anderlechttel nézett farkasszemet. A Sepsi OSK jelenlegi másodedzője mindkét meccsen kezdő volt, összesen 167 percet töltött a pályán és még gólt is szerzett. Igaz, csapata gól nélküli hazai döntetlen után 3-2-re kikapott Brüsszelben és kiesett.

És újabb 19 év után jött Pászka, a kézdiszentkereszti védő egyelőre 11 percet töltött a pályán, de remélhetőleg lesz még folytatása ennek az útnak.

Végezetül meg kell említenünk, hogy 2008-ban a FCSB színeiben játszott még egy székely a BL-ben. Pontosabban egy Székely. Székely János József négy találkozón lépett pályára a német Bayern München, az olasz Fiorentina és a francia Olympique Lyon ellen. Csakhogy ő bánsági és Temesváron született…