Zsinórban másodszor jutott tovább a Fradi a csoportból - erdélyi játékosa nélkül

Soha nem fordult még elő, hogy magyar csapat veretlenül zárjon egy csoportkört.

A Ferencváros második helyen továbbjutott a labdarúgó Konferencia-liga F csoportjából, mivel csütörtökön 1-1-es döntetlent játszott itthon az előző kiírás olasz döntősével, az első helyezettként rögtön a nyolcaddöntőbe lépő Fiorentinával.

Az első perctől érezhető volt, hogy bár a döntetlen jó eredmény lenne a Ferencváros számára, nem a pontosztozkodásra játszik, inkább támadólag lépett fel, azonban nem tudta meglepni a firenzeiek védelmét. Az olasz csapat tíz perc után jutott el először a magyar bajnok kapujáig, ekkor azonban Dibusznak rögtön nagyot kellett védenie. Ettől kezdve fordult a kocka, inkább az olasz együttes irányított, viszont a zöld-fehérek hátsó alakzata is állta a sarat. A legjobbjai közül a csapatkapitány Cristiano Biraghit eltiltás, az ugyancsak olasz válogatott Giacomo Bonaventurát és a brazil Arthur Melót pedig sérülés miatt nélkülöző Fiorentina húsz perc után elvesztette újabb kulcsjátékosát, ugyanis le kellett cserélni az argentin válogatott támadót, Nicolas Gonzalezt. A játékrész közepétől többnyire a két 16-os között zajlott a játék, így a kapuk nem forogtak veszélyben, azaz ekkor látszott, hogy a döntetlen tulajdonképpen mindkét félnek megfelelő: a vendégek csoportelsők lennének, a hazaiak pedig másodikként szintén továbbjutnának. A csendesen csordogáló mérkőzés - a nyugalmat csak néhány hanggránát zavarta meg - egy csapásra megélénkült, amikor a Ferencvárosnak egy támadáson belül két lehetősége is volt, azonban Katona és Civic lövését is hárította Christensen, így a szünetig nem született gól.

A zöld-fehérek a második félidő elején Kristoffer Zachariassen találatával szereztek vezetést, amikor  Abu Fani futott el a bal szélen, középre passzolt, a labda pedig Zachariassenhez pattant Milenkovicról, a norvég játékos pedig közelről a kapu közepébe lőtt (1-0). Az egyenlítés a 73. percben érkezett, amikor jobb oldali szöglet után Milenkovic lefejelte a labdát Luca Ranierinek, aki félfordulatból a keresztléc érintésével lőtt gólt az ötös bal sarkától (1-1). A pontosztozkodás azt jelentette, hogy a Fiorentina csoportelsőként a márciusi nyolcaddöntőbe lépett, míg a magyar bajnoknak, amely az előző idényben az Európa-ligában is megélte a kupatavaszt, másodikként februárban játszania kell a 16 közé jutásért.

A Fradiban ezúttal sem kapott lehetőséget Pászka Lóránd. A 27 éves székely védő nem élvezi Dejan Sztankovics edző bizalmát, ebben a szezonban 8 meccsen 413 percet játszott, legutóbb pedig november elsején kapott lehetőséget. Az Ekl-csoportkörben mindössze Genkben kapott egy percet.

Dejan Stankovic vezetőedzőben maradt némi keserűség a meccs után: "Nyilván hagyott némi keserű szájízt ez a mérkőzés, mert nyerni szeretek és ha megtartjuk az előnyünket, akkor csoportelsőként csak a nyolcaddöntőben kellett volna folytatni a sorozatot. Ugyanakkor az utolsó harminc percben ellenállhatatlan tankként ment előre a Fiorentina, így az egyenlítésnél jobban zavar, hogy megint szögletből kaptuk a gólt" - mondta az MTI érdeklődésére a szerb szakember.

A játékosként Bajnokok Ligája-győztes tréner ugyanakkor azt is hangsúlyozta, összességében nagyon elégedett a csapatával, mert sikerült továbbjutnia, ami nemcsak a klub, hanem a szurkolók célja is volt. Hangsúlyozta, a Ferencváros 33 meccset vívott ősszel, ami Magyarországon egy teljes bajnoki szezont jelent.

"Nem szeretnék hiú ábrándokat kergetni. Én a csapatban, a munkában és az őszinteségben hiszek, ha ez mind megvan, az reménykedésre ad okot. De mindig a következő fordulóra, a következő mérkőzésre kell koncentrálni" - mondta a folytatást illetően Stankovic azok után, hogy az idén döntős Fiorentinával mindkét csoportmeccsen döntetlent játszott az együttese, amely két győzelemmel és négy pontosztozkodással veretlenül zárta a szakaszt.

Stankovic, aki hosszú éveket futballozott Olaszországban, méltatta a firenzei gárdát, úgy vélte, kifejezetten nagy eredmény, hogy nemcsak a pontszerzés jött össze mindkétszer ellene, hanem csapata mert játszani egy ilyen kaliberű riválissal szemben, kiváltképpen most, amikor kedden még mindössze 11 bevethető játékosnak tartott edzést.

"Ilyen a futball. Öt év után furcsa lehet, hogy nem első helyen áll a Ferencváros, de azon dolgozunk, hogy ezen változtassunk tavasszal" - fogalmazott az OTP Bank Ligával kapcsolatban Stankovic, aki dicsérte a korábban kevesebb lehetőséget kapó Katona Bálintot.

Kollégája, Vincenzo Italiano elégedetten nyilatkozott: "A fiúkat sikerült fizikálisan és mentálisan is megfelelően felkészíteni. Nagyon örülünk, hogy elsőként jutottunk tovább, mert így februárban két meccsel kevesebb megméretés vár ránk. Nagyon jó meccset játszottunk, amelyen akár ki is kaphattunk volna, de ha Nzola belövi a helyzetét, akkor akár győztesen is hazatérhettünk volna. Összességében élvezetes kilencven perc volt".

Italiano különösen nagy eredménynek nevezte a csoportelsőséget azt figyelembe véve, hogy számos kulcsjátékosát nélkülözte, most pedig Nicolas Gonzalezt vesztette el. Kifejtette, ezúttal az volt a kulcs, hogy a Fiorentina nem kapott egy második gólt Oliver Christensen remek védésének köszönhetően.

A Ferencváros hétfőn a nyoni sorsoláson kap ellenfelet az Európa-liga csoportharmadikjai közül.