Elmaradt a címvédés, két döntőt veszített el egy nap alatt Szőcs

A marosvásárhelyi klasszis nem tudta feltenni a koronát Európa-bajnoki teljesítményére.

Szőcs Bernadette pályafutása egyik legszebb napja lehetett volna 2024. október 20., ezzel szemben az erdélyi klasszis úgy emlékezhet majd vissza a Linzben rendezett egyéni asztalitenisz Európa-bajnokság utolsó napjára, mint amikor néhány órán belül két döntőt is elveszített. Európa királynője lehetett volna, de két ezütjére is büszke lehet.

Pokolian nehéz nap volt ez Berni számára, akire elsőként a spanyol Maria Xiao várt az egyéni versenyszám elődöntőjében. Ezt megelőzően Szőcs 4:0-ra legyőzte a szintén spanyol Maria Berzosát, majd a német Anett Kaufmannt, 4:2-re a svéd Linda Bergströmöt és ugyanilyen arányban a francia Charlotte Lutzot. És Xiao sem okozott komolyabb problémát, a marosvásárhelyi lány 4:1-re nyert és bejutott az Európa-bajnokság döntőjébe. Egyéni versenyszámban először pályafutása során.

Kevéssel később következett a páros döntője, amelyben Szőcs és partnere, az osztrák Sofia Polcanova címvédőként a cseh-szlovák Hana Matelova – Barbara Balazova duóval nézett farkasszemet. Ezt megelőzően Berniék 3:0-ra verték az ukrán Szolomija Bratejko/Veronika Matjunina párost, majd 3:1-re a török Ece Harac/Ozge Yilmaz kettőst, 3:0-re az Adina Diaconu/Maria Xioa duót, az elődöntőben pedig 3:2-re az Izabela Lupuleszku/Szabina Szurjan szerb párost.

A döntő nem kezdődött jól, hiszen az első szettet Szőcsék elveszítették 11:7-re. A következő játszmában ugyan ugyanilyen eredménnyel egyenlítettek, de a harmadik szett végén a Matelova/Balazova páros ismét előnyhöz jutott (11:9). Szőcsék egy 11:7-es szettel ismét egalizáltak, de a döntő szett 11:6-ra az ellenfélé lett, így elmaradt a címvédés, Szőcs és Polcanova kénytelen volt beérni az ezüstéremmel.

Kis pihenő után következett az egyéni döntő, ahol Szőcs ellenfele nem volt más, mint Polcanova. A világranglista két legjobb európai helyezettje, hiszen Berni a 13., Sofia pedig a 14. volt az Eb. előtt. A döntő előtt a nagy kérdés az volt, kiben mennyi erő van még egy nehéz nap (és torna) végén, illetve, ki mennyire tudta feldolgozni a korábbi vereséget?

Az első szettet Polcanova húzta be 11:8-al, de Szőcs ekkor még egy 13:11-es játszmával egyenlíteni tudott. A következő szett is szoros volt, de a Chisinauban született Polcanova 12:10-re nyert. A 30 éves osztrák versenyző pedig a jelek szerint jobban bírta erővel, mint mint a nála egy évvel fiatalabb ellenfele, mert 11:6-ra nyerte a negyedik, majd 11:9-re az ötödik szettet, így az ő nyakába került az aranyérem, Szőcsébe pedig az ezüst.